Nedažnai Lietuvoje galima aptikti interjerų, kurie stebina darnia praeities dvarų ir šiuolaikinių tendencijų darna. Pilkųjų gervių dvaras – nepaliaujančio stebinti interjero dizainerio Manto Lataičio projektas, kurį jau pastebėjo ir įvertino žmonės, kurie domisi interjeru ar patys yra dizaino bendruomenės nariai. Mantas Lataitis bendradarbiauja su „Medžio stiliumi“ ir savo kuriamiems interjerams renkasi ąžuolinius gaminius: grindis, duris, laiptus.
PILKŲJŲ GERVIŲ DVARO interjeras dalyvauja konkurse „Mano erdvė 2020“
(https://plus.lrytas.lt/mano-erdve-2020/namo-interjeras/5f7a261d82bdbe49a0e6b8a5), kur apie projektą sakoma: „Kalno šlaitas, puikus atsiveriantis vaizdas į tekančią upę, laukinę gamtą, akių lygyje praskrendančios gervės. Namas įrengtas išanalizavus penkias kaimynystėje esančias senovinių dvarų sodybas. Kruopščiai atrinkti ir panaudoti tipiniai lietuviškų dvarviečių puošybos bei planavimo principai. Modernios klasikos stiliaus objekte atspindima erdvi elegancija. Interjere eksperimentuota su netradiciniu šviesos žaismu, nevengta drąsių spalvinių derinių, pritaikyti tik moderniausi inžineriniai sprendimai. Puošnumas, subtili prabanga – viskas apgalvota ir suderinta iki menkiausių detalių. Name savo vietą atranda ir skoninga meno kūrinių kolekcija. Šis namas – intelektualių sąmoningų žmonių gyvenamoji poilsio vieta.“
Džiaugiamės galimybe su Mantu plačiau pakalbėti apie projektą ir jame suklotą įspūdingą vaizdą kuriantį ąžuolo parketą.
Analizavote kitų aplinkinių dvarų interjerus ir grindims pasirinkote ąžuolo parketą eglute. Ar tai reiškia, kad eglutė – prabangos ženklas? Ar tai išskirtinai dvarų tradicija, kuri tęsiasi ir moderniais laikais? Ar buvo svarstomas grindinių lentų variantas?
Analizuojant Lietuvos dvarvietes pastebėta, kad prabangiausiose reprezentacinėse dvarų erdvėse visada buvo klojama eglutė arba medžio mozaika, lentomis grindys buvo klojamos kitose kasdienio gyvenimo zonose. Sovietų laikais eglutė taip pat buvo prabangos simbolis. Todėl pagal nutylėjimą eglutę pasirinkome nesvarstant kitų variantų. Šiuo metu išgyvename eglutės rašto parketo renesansą, ji sutinkama daugelyje tiek modernių, tiek klasikinių interjerų.
Šiame interjere eglutė labai ryški, puikiai matosi raštas, eglutės viršūnė (smailėjimas) gražiai vingiuoja link lango, šviesos. Neabejotinai, sąmoningas pasirinkimas, puikus rezultatas. Ar taip kloti eglutę rekomenduotumėte ir kituose būstuose? Kaip derinti grindų raštą ir šviesos šaltinį?
Sąmoningai pasirinkome Chevron, 45 laipsnių, eglutės klojimo būdą. Nors dvarams labiau būdingas standartinis Herringbone, 90 laipsnių, eglutės prasilenkimas, Chevron, mano nuomone, daugiau apeliuoja į prancūzišką prabangą. Labai džiaugiuosi šiuo pasirinkimu, tai suteikė grindims daugiau estetikos.
Stebime tendenciją kloti šviesių spalvų grindis. Jūs pasirinkote sodrią riešuto spalvą (3481) – ryškus kontrastas su balta sienų aplinka. Kaip atėjo toks sprendimas? Ar ką duoda būste toks natūralaus medžio, ypač ąžuolo (turi intensyvius medienos raštus) išryškinimas?
Visada geriausias vaizdas išgaunamas kontrasto pagalba. Šiuo atveju taip pat pasirinktas šis sprendimas: pieno spalvos sienos ir tamsios grindys. Ne paslaptis, kad tamsios grindys visada atrodo prabangiai. Žinoma, spalvos prabangai atskleisti reikia pakankamai didelių ir gerai apšviestų erdvių. Kitu atveju per tamsios grindys kuria slogią nuotaiką ir reikia šviesių kilimų situacijai pataisyti. Šiais laikais medis jau priskiriamas prie prabangios grindų dangos, jis turi gerą vaizdą, kuria prabangą ir turi išliekamąją vertę.
Ne mažiau svarbus ir atsakingas darbas – įgyvendinti dizainerio, architekto idėjas: pagaminti tiksliai pagal užsakymą, o paskui ir meistriškai įrengti. Kokia jūsų patirtis? Kilo iššūkių ar viskas veikė kaip šveicariškas laikrodis?
Jau 12 metų dirbu su „Medžio stiliumi“, esame kartu įrengę tikrai daug įdomių objektų tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse. Niekada problemų neturėjau nei dėl gaminių kokybės, nei įrengimo procese, esu patenkintas.
Dėkojame už pokalbį.
Nuotraukų autorius Leonas Garbačauskas