Kokias grindis rinktis – svarbus, atsakingas sprendimas, kuriam kiekvienas skiria daug laiko, svarstymų, konsultacijų su žinovais.
Mes galime palengvinti šią užduotį, pasidalindami sukaupta patirtimi bei profesinėmis žiniomis, kaip ir iš ko gaminamos medinės grindys, kokios medžiagos naudojamos grindų gamyboje, į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis tokias grindis, kurios užtikrintų sveikatai palankią aplinką. Mes tikime, jog tinkamai informuotas klientas visada padarys teisingą sprendimą.
Natūralus medis ir ekologiškos medžiagos
Vienas iš pagrindinių medinių grindų privalumų yra natūralus jų gamybos procesas. Mūsų gamykloje „Ecowood“ gaminamos ąžuolo grindų lentos yra inžinerinis gaminys, t.y. dviejų ar trijų sluoksnių klijuota lenta. Trisluoksnės grindinės lentos pasižymi pažangia simetriška „2 x ąžuolas“ konstrukcija. Svarbu žinoti, jog tarpsluoksniams naudojami aukščiausios kokybės klijai, neturintys formaldehidų (t.y. nekenkia sveikatai), grindinės lentos puikiai pritaikytos saugiam ir sveikam gyvenimui. Grindų paviršiaus apdaila – ekologiška SAICOS alyva, kurią Vokietijos sveikatos priežiūros ekspertai rekomenduoja dengti medinius vaikų žaislus.
Rekomendacija visiems, besirenkantiems grindis – klauskite pardavėjo, ar yra sertifikatai, patvirtinantys, kad Jus dominantis gaminys išties ekologiškas, saugus, nekeliantis rizikos jautriems žmonėms, ypač vaikams.
Lakūs organiniai junginiai (LOJ): kas tai ir kodėl apie juos būtina žinoti?
Lakieji organiniai junginiai, paprastai vadinami LOJ, yra organinių cheminių medžiagų grupė, kuri gali lengvai išgaruoti į orą. Jie išsiskiria kaip dujos iš įvairių kietųjų medžiagų ir skysčių, todėl prisideda prie patalpų ir lauko oro taršos. LOJ galima rasti įvairiuose buitiniuose gaminiuose ir statybinėse medžiagose, įskaitant dažus, valymo priemones, klijus ir grindų dangas.
Sveikatos priežiūros specialistai ir aplinkos tyrėjai susirūpinę dėl LOJ poveikio žmonių sveikatai. Ilgalaikis padidėjusio LOJ kiekio poveikis gali sukelti įvairių sveikatos problemų, paveikti tiek kvėpavimo takus, tiek bendrą žmonių savijautą. Dažniausiai pasitaikantys simptomai, susiję su LOJ poveikiu, yra akių, nosies ir gerklės dirginimas, galvos skausmas, svaigulys ir pykinimas. Sveikatos priežiūros ekspertai, įskaitant tokią organizaciją kaip Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), atliko išsamius LOJ poveikio sveikatai tyrimus. Išvadose pabrėžiama, kad svarbu kuo labiau sumažinti LOJ poveikį, ypač patalpose, kur jų koncentracija gali būti didesnė. Žmonės, kurie jau turi kvėpavimo takų sutrikimų, pavyzdžiui, astmą ar alergiją, yra ypač jautrūs neigiamam lakiųjų organinių junginių poveikiui.
Vinilinės grindys: būtina įvertinti rizikas
Vinilinės grindys yra sintetinis produktas, kurio gamybos procese dažnai naudojamas PVC (polivinilchloridas) ir kitos sintetinės medžiagos. Daug rinkoje parduodamų vinilinių grindų išskiria lakiųjų organinių junginių, kurie gali prisidėti prie patalpų oro taršos. Neatsitiktinai, patys vinilinių grindų gamintojai ir pardavėjai yra parengę specialias rekomendacijas, kaip ir kiek laiko intensyviai vėdinti patalpas, kuriose suklotos vinilinės grindys. Pats tokių rekomendacijų faktas leidžia suprasti, jog gamintojai pripažįsta, kad vinilinės grindys – sprendimas, susijęs su rizikomis sveikatai ir gerbūviui. Rekomendacijos dėl aktyvaus patalpų vėdinimo suklojus vinilines grindis yra labai įvairios ir verčia susimąstyti bei atsakingai rinktis: nuo kelių dienų iki savaičių atviri langai ir durys, specialūs ventiliatoriai, net sukurti patalpų oro valytuvai, kurie turi „surinkti“ skleidžiamas lakiąsias daleles, taip pat įspėjimas nekelti kambario temperatūros itin aukštai, nes šiluma skatina lakių junginių išsiskyrimą. Tai rimtas signalas, turintiems grindinį šildymą ir svarstantiems apie vinilines grindis.
Objektyviai vertinant reikia pripažinti, jog yra sukurtos technologijos ir vinilines grindis gaminti su itin sumažintu LOJ kiekiu. Tokias grindis „išduoda“ itin aukšta kaina.
Rekomendacija: visada reikalaukite kokybės ir kitų sertifikatų, kurie patikimai parodytų, jog namuose neteks kvėpuoti cheminiais junginiais.
Braižosi – nesibraižo?
Gal ne visi ekspertai pripažįsta viešai, bet visi žino – visos grindys braižosi. Klausimas, kas jas gali pažeisti, ir ką daryti subraižius?
Ąžuolas yra kietmedis, todėl ąžuolinės grindys yra tvirtos, tačiau neatsargiai aštriu daiktu, įrankiu, stumdant baldus ar pan., medines grindis galite įbrėžti. Savo ruožtu, tvirtas plastiko sluoksnis kuria vinilo grindų mitą, kad jos nesubraižomos. Tokių grindų savininkams tikrai nesiūlome daryti testo. Geriau patikėti bei priimti faktą, kad įbrėžti bei pažeisti galima visokias grindis. Dar daugiau, vinilines grindis gadina guma, negalima naudoti baldų su guminiais ratukais arba kilimėlio su guminiu pagrindu.
Pasvarstykime, kokias galimybes sutvarkyti įbrėžimo vietą turi natūralių medinių ir vinilo grindų savininkas ar savininkė. Praktiškumo požiūriu medinės grindys pranašesnės dėl lengvos priežiūros ir remonto. Medines grindis paprastai lengva valyti, o atsiradus įbrėžimams ar pažeidimams, pažeistą vietą galima nušlifuoti arba atnaujinti. Tai tvarus visomis prasmėmis pasirinkimas. Nors vinilas yra atsparus įbrėžimams, jį pažeidus, tenka keisti visas grindis – papildomi kaštai, rūpestis, laikas.
Rekomendacija: rinkdamiesi grindis planuokite ilgesnei perspektyvai nei pirmi 10-15 metų, įvertinkite visas rizikas bei privalumus. Tinkamai parinktos kokybiškos ir puikiai suklotos grindys – tai arba sumani investicija, kuri augina būsto vertę, arba trumpalaikis sprendimas, programuojantis naujas išlaidas.
Primename:
- Visada klauskite pardavėjo, kokios medžiagos naudojamos grindų, kurias analizuojate, gamybai.
- Visada prašykite kokybę ir sudėtį patvirtinančių sertifikatų.
- Užduokite sau klausimą, kokiu oru kvėpuosite, jei suklosite konkrečias, jau planuojamas įsigyti grindis.
- Įvertinkite gaminį dar atidžiau, jei planuojate kloti ant šildomų grindų – cheminės taršos rizika didėja aukštesnėje temperatūroje.
- Pasidomėkite, kokios priežiūros bei atnaujinimo galimybės.
- Grindys – ilgalaikė investicija, planuokite atsakingai, įvertindami visus aspektus: palankumą sveikatai, priežiūrą bei atnaujinimą, ilgaamžiškumą, tinkamumą šildomoms grindims, kt.
Pasidomėkite ir patys sugriausite mitą: iš tiesų medinių grindų kaina gali būti labai patraukli ir drąsiai konkuruoti su sintetinių grindų kaina. Tik lyginkite „obuolius su obuoliais“. Įvertinus, kad po 10 ar daugiau metų medinių grindų nereikės keisti, o sintetines grindis gali tekti, racionaliai mąstantys supranta, kad medinės grindys – gera investicija.